Home » Nezaradené » Koncert za zdravý rozum

Koncert za zdravý rozum

Slovensko zažije prvú medzinárodnú hudobnú show umelcov s handicapom „Koncert za zdravý rozum“.


Prvá medzinárodná show handicapovaných spevákov a hudobníkov, „Koncert za zdravý rozum“,  13. júna o 19:00 rozozvučí Bratislavské Hlavné námestie. Tí najlepší telesne a zrakovo postihnutí speváci a hudobníci zo Slovenska, Čiech, Poľska a Maďarska dokážu, že handicap nie je bariéra.

Slovenský nevidiaci spevák Maroš Bango, česká kapela študentov a absolventov Jedličkovho ústavu The Tap Tap, nevidiaca speváčka z Poľska Patrycja Malinowska a maďarský nevidiaci klavírny virtuóz a spevák Mário Jánoki – to sú hviezdy júnových Koncertov za zdravý rozum 12. júna v Prahe a 13. júna na Hlavnom námestí v Bratislave.


Koncert za zdravý rozum je unikátnym projektom občianskych združení TAP (ČR) a Ambrelo (SR), ktorý chce prostredníctvom hudby priblížiť verejnosti svet handicapovaných umelcov, ukázať, že život s handicapom je normálny a motivovať ostatných k tomu, aby sa nebáli pracovať na svojom talente aj navzdory nepriazni osudu.

„Na nás trochu iných sa niektorí často pozerajú s ľútosťou, nedôverou a s množstvom predsudkov o našich možnostiach a schopnostiach. Na svojej neľahkej ceste životom pociťujeme bariéry nielen fyzické, ale aj psychologické. My sa však nevzdávame a niekedy sa nám podarí tieto bariéry prelomiť a realizovať sa v tom, čo je nám blízke,“ hovorí spevák Maroš Bango, ktorý od účasti v súťaži Česko-Slovensko má talent zaznamenal nebývalé úspechy aj za hranicami rodnej zeme.

Cieľom projektu je ukázať verejnosti schopnosti handicapovaných umelcov a motivovať ostatných, ktorí sú nútení denne prekonávať rôzne prekážky, k odvahe pracovať na sebe navzdory bariérám. „Život nám veľa vzal, ale aj veľa dal… Vzal nám možnosť vidieť očami paletu farieb, slnko, kvety, detský úsmev, našich blízkych a priateľov. Iným z nás vzal možnosť behať po lúke, po kopcoch, doslova postaviť sa na vlastné nohy. Dal nám však schopnosť vidieť a poznať svet srdcom a taktiež dar vyjadrovať sa spevom a hudbou. Napĺňa nás to rovnako ako zdravých hudobníkov. Žiť s handicapom je totiž normálne,“ vysvetlila Jana Augustínová, hovorkyňa kapely The Tap Tap, ktorá na koncerte pokrstí svoje nové CD Moja voľba.

Projekt vzniká za finančnej podpory Vyšehradských fondov, Ministerstva kultúry SR, Ars Bratislavensis, Bratislavského samosprávneho kraja, Pražskej plynárenskej, spoločnosti Music data, Hlavného mesta Prahy a Prahy 1.


Alexandra Bangová, producentka
Maroš Bango, „slovenský Bocelli“, je charizmatický nevidiaci umelec s krásnym hlasom a veľkým srdcom. Spieva operné árie, operety, kantilény, evergreeny, piesne z repertoáru slávnych tenorov L. Pavarottiho, A. Bocelliho a P. Dvorského, aj ľudové piesne rôznych národov. Vďaka fenomenálnemu hudobnému sluchu a napriek zrakovému handicapu skvele hrá na 4 hudobných nástrojoch a hrou často doprevádza svoj spev. Maroš Bango sa pravidelne zúčastňuje najprestížnejších koncertných projektov na Slovensku a v zahraničí. Vydal 3 sólové CD.

Kapela The Tap Tap je kapela zložená z telesne postihnutých študentov a absolventov škôl pražského Jedličkovho ústavu. Kapelu v roku 1998 založil a dodnes vedie Šimon Ornest. The Tap Tap pravidelne vystupuje na českých festivaloch (Rock for People, Mezi ploty, Trutnov Open Air Music Festival) a v zahraničí (v roce 2012 na LOH v Londýne, v Moskve a v predchádzajúcich rokoch v Madride, Varšave, Bruseli). Medzi posledné veľké úspechy kapely patrí napríklad usporiadanie nevídanej charitativnej akcie (paralelne konaných koncertov v Prahe, Brne a Ostrave) – Koncertu proti koncu sveta. Klip k piesni „Konec sveta – zrušeno“ získal ocenenie Zlatá pecka 2012. V súčasnej dobe sa The Tap Tap pripravuje na vystúpenie v rámci Pražskej jari, osláv 100. výročí založenia Jedličkovho ústavu a ďalšie zahraničné cesty. V decembri sa uskutoční ďalší veľký koncert -Mikulášská v Štátnej opere. Okrem toho The Tap Tap pokračuje v rozvoji multifunkčného bezbariérového vzdelávacieho centra – STUDEO.

Na koncerte vzstúpi aj nevidiaca Poľská študentka a speváčka Patrycja Malinowska a maďarský spevák, klavirista a študent konzervatória Mário Jánoki


KEDY a KDE:

  • 12. júna v Prahe na Staromestskom námestí
  • 13. júna na Hlavnom námestí v Bratislave.

 

TTT_Koncert_za_zdravy_rozum_CZ_(web)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.